Google Webmaster Araçlarında Yenilikler Var!

Yazar: | Tarih: 02.03.2011 22:34 | Google Webmaster Araçlarında Yenilikler Var! için yorumlar kapalı
Kategoriler: Google, SEO

Arama motoru pazarında dünya lideri Google yakın zaman önce Google Webmaster Tools aracını güncelledi ve özelliklerini daha da geliştirdi. Google SEO ile uğraşanların işine yarayacak ve yeni bir çok özellik bulunan yeni Google Webmaster Tools şimdi yayında…

Aslında sadece SEO ile uğraşanların değil, web sitesinin mevcut durumunu merak eden herkesin görmesi gereken önemli raporlar Google Webmaster Tools içinde mevcut!

Son değişiklikte sitemizi ziyaret eden kişilerin sitemizi hangi kelime ile geldiğini, bu kelimede Google üzerinde sitemizin kaçıncı sırada çıktığını ve hatta o kelimenin görüntülenme sayısını görebiliyorduk.

Google Webmaster Tools

Şimdi ise daha 3 gün önce gelen yeni bir özellik ile Top Pages , Google üstünde en çok görüntülenmeyi alan sayfaların detaylarını bizlere gösterebilmekte.

Örneğin, en çok trafik alan sayfalarınızın hangi kelimelerde listelemede olduğunu, hangi sıralar arasında bulunduğunu ve sayfa bazında tıklanma oranını görebiliyorsunuz. Bu özellikler kesinlike Google Seo ile uğraşanlar için harika bir özellik! Ayrıca değişiklikler bu kadarla kalmamış; bununla birlikte kelimeye, ülkeye göre özel filtreleme olayını da basitleştirmişler.

Peki bu ne güncellemeler SEO da ne işimize yarar?

Öncelikli sitenizde yaşanan trafik değişimlerini daha iyi analiz edebilir ve stratejilerinizi buna göre tekrar optimize edebilirsiniz.
Örneğin, web site trafiğiniz düştüğünde, kelime aramalarında mı düşüş olmuş, yoksa tıklanma oranınız mı düşmüş bunu ilgili rapor ekranlarından rahatça gözlemleyebilir, yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.

Google Webmaster Tools

Yeni gelen özellikle de sayfa bazında hangi kelimelerde nerede çıktığınızı görebilir, sayfanızı ona göre yeniden optimize edebilir hatta sitenize yeni içerik eklemeniz için yeni fikirler edinebilirsiniz.

Web sitenizi  Google ‘da 1. sıraya çıkartmak için Google Webmaster Tools pahabiçilmez bir hizmet. Mutlaka incelemenizi ve aktif olarak kullanmanızı öneririz.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi için http://goo.gl/KE7qu adresine bakabilirsiniz.