Web Tasarım

 

web tasarım, web tasarım firmalarıWeb sitesi tasarımı referanslarımızı görmek için tıklayın.

 

Web Sitesi Nedir? Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

 

Web sitesi, belli bir konu ya da içerik hakkında bilgilerin bir araya getirilerek sunulmasıdır.

 

Örneğin bu bir şirketin kurumsal kimliği, ürün ve hizmetlerinin tanıtımı olabileceği farklı her hangi bir konuda da bir web sitesi oluşturulabilir. İyi bir web sitesi tasarımı tekil sayfalardan oluşan içeriğin, amaca yönelik özel hazırlanmış grafik sunumun doğru şekilde derlenmesiyle ortaya çıkabilir.

 

Web sitesi tasarımı ve geliştirilmesinde bir çok farklı süreç bir arada alınmaktadır.Bu süreçlerin işleyişinde sonuca yönelik önceliklendirme çalışmanın türüne göre değişebilmekle beraber genel olarak aşağıdaki şekilde tanımlanabilir:web tasarım şirketleri


İçerik: Web sitesinin konusu olduğu yazılı ve görsel bilginin bir araya getirilmesi oluşur.
Kullanılabilirlik: Web sitesi navigasyon ve arayüz açısından sade olmalı, tüm kullanıcılara hitap ederek kullanıcı dostu bir şekilde geliştirilmelidir.
Görünüş: Web sitesi tasarımının grafik ve metin içeriği aynı dili konuşan tutarlı bir görsel tasarıma sahip olmalıdır. Tarz olarak konuya uygun ve destekleyici olmalıdır.
Bulunabilirlik: Web sitesi bir çok ara motoru tarafından kolayca bulunup doğru bir şekilde indexlenerek arama sonuçlarında ön sıralarda pozisyonlandırılmalıdır.

 


Web Tasarım Süreci Nasıl Planlanmalıdır?


Bir web sitesini oluşturmaya başlamadan önce o web sitesinin amacının ne olduğu, ulaşması beklenen hedef kitlenin profili ve içeriği düşünülmeli, tüm bu elemanlar göz önünde bulundurularak web sitesi tasarım süreci ve web geliştirme (kodlama) süreci planlanmalıdır.

 

Amaç
Her şeyden önce bir web sitesinin amacını doğru belirlemek, amacı belli bir odak üzerine yoğunlaştırmaya çalışmak önemlidir. Bugün amacının ne olduğu anlaşılamayan "her şeyden biraz" mantığı ile hazırlanmış web sitelerinin başarısız oldukları bir gerçektir. Çünkü artık bilinçlenen internet kullanıcıları spesifik içeriği tercih etmekte, uzmanlaşmış çalışmaları değerlendirmektedir.

 

Hedef Kitle
Hedef kitle, web sitenizi ziyaret etmesi beklenen kişilerden oluşur ve web sitesinden-web sitesine göre farklılık gösterir. Web tasarımı ve geliştirme sürecinde hedef kitlenin kim olduğu göz ardı edilmemelidir. Hedef kitleye uygun bir web sitesi oluşturmak için hedef kitlenin şu özelliklerine bakmak gerekir:
• Hedef kitle karakterleri
• Aradıkları bilgideki öncelikler
• Hedef kitlenin daha önceki internet deneyimi
• Hedef kitlenin bilgisayar/web tarayıcı özellikleri
• Hedef kitlenin beklentileri

 

İçerik
Web sitesinin içereceğini oluşturacak metin, fotoğraf, video, vb. bilgiler net bir şekilde tanımlanmalı ve tüm süreç göz önüne alınarak oluşturulmadır. İçeriğin hazırlanmasında öncelikle web sitesinin konusuna odaklanmalı, her bir ziyaretçi için açıklayıcı, ve anlaşılabilir olmasına özen gösterilmelidir.


Web sitenizi ziyaret eden hedef kitlenin aradığını sunması gerekir. Web sitenize bir arama motorundan tesadüfen gelmiş ve belki bir daha gelmeyecek, sunduğunuz içerik ile ilgilenmeyen kullanıcıları tavlamaktan ziyade gerçekten bir şeyler bulmak için gelen kullanıcıya yönelik olmalıdır.

 

Web sitesi tasarımı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorulara ulaşmak için tıklayın.